Międzynarodowy Ekumeniczny Koncert Muzyki Pokutnej i Pasyjnej w Żorach

II edycja / 15 - 16 marca 2024

Dyrektor Organizacyjny:
Ewa Adamczyk-Ścibik

tel. +48 604 185 073

Dyrektor Artystyczny:
dr Aleksandra Maciejczyk

tel. +48 606 281 392

Chór mieszany “Collegium Canticorum” z Czech​

16 marca 2024 r., godzina 17:00,
parafia św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach, ul. Garncarska 16

POLSKI CHÓR MIESZANY „COLLEGIUM CANTICORUM” Z CZESKIEGO CIESZYNA

Polski Chór Mieszany „Collegium Canticorum“ to jeden z najbardziej znanych zespołów artystycznych Śląska Cieszyńskiego. Śpiewacy to mieszkańcy Zaolzia (czeskiej części tego regionu). Chór reprezentuje Polaków żyjących w Republice Czeskiej, ich barwną działalność artystyczną oraz gorliwie pielęgnowaną i przekazywaną z pokolenia na pokolenie kulturę i tradycję. W przebiegu kilkunastu lat stał się chórem docenianym także poza granicami swej ojczystej śląskiej ziemi, zyskując uznanie wybitnych znawców muzyki. Na cotygodniowe próby, które odbywają się w Czeskim Cieszynie, śpiewacy zjeżdżają się z kilkunastu okolicznych miejscowości. Zawodowo nie są związani z muzyką, są amatorami, ale śpiew chóralny stał się ich życiową pasją.

Chór powstał w 1986 r. w Czeskim Cieszynie. W roku 2009 kierownictwo artystyczne przejęła Anna Kołowska, doktor sztuki Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na czele zarządu zespołu stoi Roman Najder. Chór prezentuje ciekawy i zróżnicowany repertuar, który obejmuje prawie wszystkie okresy muzyczne: od dzieł mistrzów polifonii, klasyki, romantyzmu, poprzez opracowania pieśni ludowych, do muzyki współczesnej, tanecznej i eksperymentalnej. Poza licznymi występami w Polsce i Republice Czeskiej “Collegium Canticorum” koncertowało już na Słowacji, na Węgrzech, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, w Grecji, Austrii i Szwajcarii, uczestnicząc w międzynarodowych festiwalach i konkursach śpiewaczych. Owocem ich twórczego zapału, pasji wgłębiania się w tajniki muzyki i przekazywania jej niepowtarzalnego uroku słuchaczom, są szczere oklaski publiczności i bardzo dobre oceny krytyków muzycznych i członków konkursowych jury, którzy już kilkakrotnie wyrazili zespołowi dowody uznania, przyznając laury i nagrody.

Polski Chór Mieszany Collegium Canticorum otrzymał między innymi:

  • 2017 Srebrny Dyplom – Ohrid Choir Festival w Macedonii;
  • 2016 Srebrny Dyplom – XII Międzynarodowy Festiwal Chórów im. K. Fobera „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej;
  • 2015 Złoty Dyplom – 43 Międzynarodowy Festiwal SVATKY PISNI w Olomoucu (Czechy);
  • 2015 Srebrny Dyplom – 43 Międzynarodowym Festiwalu SVATKY PISNI w Olomoucu (Czechy);
  • 2015 I miejsce – XXIV Tyskie Wieczory Kolędowe w Tychach;
  • 2013 Srebrny Dyplom – XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie;
  • 2012 Brązowy Dyplom – XXII Mezinarodni Festival Adventni a Vanocni Hudby s cenou Petra Ebena – Praha (Czechy);
  • 2011 III miejsce – 2nd International Krakow Choir Festival CRACOVIA CANTANS (Polska);
  • 2011 Srebrny Dyplom w kat. chórów świeckich  – V Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy;
  • 2011 I Nagroda im. Bronisławy Wietrzny w kat. chórów mieszanych – XX Myślenicki Festiwal Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek w Myślenicach;
  • 2010 II miejsce – Pierwsze „Czesko – Polskie  Spotkania Chóralne” w Wodzisławiu Śląskim;
  • 2009 I miejsce i Złoty Dyplom – X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej „ Pražské Vánoce w Pradze (Czechy);
  • 2007 I miejsce – Międzynarodowy Festiwal Chóralny Antona Brucknera w Linz (Austria);
  • 2005 II miejsce – XI Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Będzinie;
  • 2005 ocena TRES BIEN – Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Montreux (Szwajcaria);
  • 2002 I miejsce –  Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat”.

Dyrygent - Anna Kołowska

Anna Kołowska (zd. Szawińska, ur. 1984) – dyrygent, pedagog, śpiewak, solistka.

Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie śpiewu solowego jako sopran. W 2008 roku otrzymała tytuł magistra sztuki w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, specjalizacji: prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych. Jest również absolwentką Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W grudniu 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura nadany przez Radę Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W 2009 rozpoczęła pracę naukowo – dydaktyczną. Obecnie jest adiunktem w Instytucie Sztuk Muzycznych na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2009 – 2012 pracowała również w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP w Warszawie, wydział w Katowicach. Anna Kołowska prowadzi czynną działalność muzyczną jako śpiewak, solista, dyrygent oraz pedagog. Pełniła funkcję drugiego dyrygenta Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” w Cieszynie oraz była dyrygentem Chóru Mieszanego Towarzystwa Śpiewaczego „Modus Vivendi” w Katowicach-Piotrowicach. Obecnie jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Polskiego Chóru Mieszanego „Collegium Canticorum“ z Czeskiego Cieszyna oraz Chóru „Modus Vivendi Cameralis“ z Katowic. Przez 15 lat była śpiewakiem Zespołu Kameralnego „Ad Libitum”.

W 2018 roku została uhonorowana Złotą Odznaką Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Śląskiego za wybitne zasługi dla uniwersytetu oraz Nagrodą III stopnia JM Rektora. Ponadto posiada Złotą Odznakę Honorową Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Srebrną Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jest członkiem Stowarzyszenia „Via Musica” w Cieszynie. Od 2015 roku pełni funkcję sekretarza Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Prof. Józefa Świdra w Cieszynie oraz była dyrektorem artystycznym Festiwalu Pieśni Eucharystycznej „O Salutaris Hostia“ w Katowicach-Piotrowicach.

Wraz z chórami brała udział w wielu konkursach i festiwalach w kraju i za granicą [m.in. Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie, Międzynarodowy Festiwal Chórów „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej, „Cantio Lodziensis“ w Łodzi, Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat” w Legnicy, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. F. Nowowiejskiego w Barczewie, Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej w Rumi, „Festa Musicale” – Olomouc (Czechy), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej „O Złotą Wstęgę Solczy” w Ejszyszkach (Litwa), „Montreux Choral Festival” (Szwajcaria), Grand Prix World Choir Festival St. Petersburg (Rosja), Grand Prix World Choir Festival Pattaya (Tajlandia), Busan Choral Festival and Competition (Korea), Andrea O. Veneracion International Choral Festival Manila (Filipiny), Ohrid Choir Festival (Macedonia)].

Na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej „Pražské Vánoce” Anna Kołowska została uhonorowana nagrodą dla najlepszego dyrygenta. Jej umiejętności dyrygenckie zostały wyróżnione również w roku 2011 na XX Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej w Myślenicach – „Kolędy i pastorałki“.